مقالات جدید

اوسرین چیست و چه خواصی دارد؟

اوسرین در درجه اول یک برند است. یک علامت تجاری. اوسرین نام تجاری فرآورده ای حاوی اوسریت است. ترکیبی با پایه چرب که برای فرمولاسیون انواع محصولات آرایشی بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. اوسرین می تواند باعث مهار از دست رفتن رطوبت از سطح پوست شود.

اوسرین پایه اصلی بسیاری از کرم ها و لوسیون های بدن است. اوسرینی که به صورت سطلی یا بالک به داروخانه ها فروخته می شود و معمولا سفید رنگ است، در واقع ترکیبی از وازلین، لانولین (چربی پشم گوسفند) و لانولین الکل است. با این حال خود اوسرین خالص در واقع همان لانولین الکل می باشد. محصولی که از هیدرولیز قلیایی لانولین خام به دست می آید.

خواص ظاهری اوسرین

اوسرین خالص یک چربی زرد رنگ است. رنگی شبیه به کره خوراکی ولی کمی تیره تر دارد. این ترکیب یک امولسیفایر قدرتمند آب در روغن است. چربی دوستی اوسرین از وازلین کمتر است. با این حال در کل یک پایه چرب به حساب می آید. فرم تصفیه شده و بی رنگ اوسرین در ساخت کرم های ترکیبی در داروخانه مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول قیمت نسبتا مناسب تری در مقایسه با سایر پایه ها دارد.

کرم اوسرین

کرم اوسرین شاربوت

اوسرین یکی از اصلی ترین اجزای کرم های آرایشی و دارویی است. اوسرین (Eucerin) یک پایه چرب جاذب است. در کنار نام اوسرین معمولا یک عدد می نویسند. به عنوان مثال در کنار نام اوسرین گاهی عدد 200 را می نویسند. این به آن معناست که این اوسرین تا 200 درصد می تواند آب جذب کند.

در واقع استفاده از این عدد به آن معناست که این پایه چرب تا دو برابر وزن خود می تواند آب جذب نماید. یکی از اولین محصولات آرایشی بهداشتی که حاوی اوسرین بوده، کرم نیوآ است. این کرم در دهه بیست میلادی برای اولین بار در آلمان ساخته و به طور گسترده توزیع گردید. این محصول اختراع شخصی به نام پروفسور ایزاک لیفشوتز است.

اوسریت اولین ترکیبی بود که به لیفشوتز امکان داد امولسیون آب در روغن پایدار بسازند. تمام این دسته از امولسیون ها در مقایسه با امولسیون های روغن در آب ناپایداری نسبی دارند. با اختراع اوسرین عملا این مشکل بزرگ حل شد.

خواص اوسرین

اوسرین یک ترکیب مرطوب کننده است. البته از جمله ترکیبات مرطوب کننده ذاتی به حساب نمی آید. یکی از اولین محصولاتی که حاوی این پایه بود کرم مرطوب کننده نیوآ بود. همان کرمی که در سال 1911 برای اولین بار در سطحی گسترده در اروپا و به ویژه آلمان توزیع گردید. این پایه در واقع لانولین الکل خالص تصفیه شده است که درصد بالایی کلسترول دارد.

در برخی کرم های حاوی اوسرین ما 30 درصد کلسترول داریم. اوسرین خالص یا لانولین الکل را با هیدرولیز قلیایی لانولین یا ساپونیفیکیشن (صابونی شدن) به دست می آورند.

عوارض کرم اوسرین

اوسرین عارضه خاصی ندارد. جز آن که مانند بسیاری از ترکیبات دیگر آرایشی مورد استفاده در فرمولاسیون ها ممکن است باعث آلرژی شود. بنابراین مانند سایر فرآورده های آرایشی بهداشتی بهترین کار آن است که قبل از مصرف این فرآورده ها را تست کرد. قبل از مصرف باید مقدار کم این فرآورده را بر روی پاشنه پا تست کنید.

به این ترتیب اگر تا ده دقیقه بعد از مصرف فرآورده، محصول ایجاد عوارض آلرژیک جدی نکند، می توان از آن استفاده کرد. اوسرین عارضه جدی دیگری ندارد. محصولی بسیار ایمن و قابل قبول است و سالهاست که در اغلب فرآورده های آرایشی بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال نباید از خاطر برد کعه اوسرین می تواند باعث ایجاد حالت براقیت و چربی روی پوست شود.

این محصول بر خلاف برخی دیگر از ترکیبات مانند آکواکسیل و زینک پیرولیدون کربوکسیلیک اسید جذب سریع ندارد. دو ماده اخیر در فرمولاسیون محصولات آرایشی بهداشتی لوکس تر مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله محصولات حاوی این ترکیبات لوسیون بدن و کرم مرطوب کننده شاربوت است. در واقع اوسرین می تواند باعث بروز جوش های صورت بیشتر شود. در واقع اوسرین یک فرآورده کومدوژنیک یا جوش زا است. به خصوص برای افرادی که پوست چرب و مختلط و مستعد آکنه دارند.

ضد آفتاب اوسرین

همان طور که گفتیم اوسرین در اصل یک برند آرایشی بهداشتی است. این محصول حاوی ترکیبی چرب به نام اوسریت است. این محصول می تواند باعث جلوگیری از از دست رفتن رطوبت پوست می شود. به این ترتیب باعث کاهش میزان فاکتوری موسوم به TEWL می شود.

این فاکتور همان Transepidermal Water Loss در فرمولاسیون ضدآفتاب اوسرین از همان ترکیباتی استفاده می شود که به صورت طبیعی در فرمولاسیون تمام ضدآفتاب ها حضور دارند. ضدافتاب اوسرین هم می تواند با هر دو مکانیزم فیزیکی و شیمیایی از پوست در برابر تابش فرابنفش حفاظت کند. به ویژه می تواند مانع از بروز لک پوستی شود.

کرم اوسرین برای صورت

کرم اوسرین برای صورت شاربوت

کرم اوسرین برای صورت یک مرطوب کننده و آبرسان به شمار می آید. این محصول می تواند در جلوگیری از از دست رفتن رطوبت نقش بسیار مهمی داشته باشد. از این کرم برای کمک به درمان مشکلاتی مانند اگزما و درماتیت نیز استفاده می شود. با این حال یکی از مشکلات این کرم برای صورت می تواند تشدید جوش صورت باشد. به خصوص اگر پوست چرب و مختلط یا مستعد بروز آکنه باشد.

کرم اوره اوسرین برای اگزما

اوره و اوسرین هر دو از ترکیبات موثر بر اگزما هستند. این ترکیب می تواند در درمان بسیاری از اختلالات پوستی از جمله اگزما، درماتیت سبوره و سوریازیس موثر باشد. اوسرین اثرات ضد التهاب و آنتی اکسیدان خفیفی دارد. این محصول می تواند از این طریق به درمان برخی از مهمترین بیماری های پوستی کمک نماید. اوسرین به عنوان یک پایه نسبتا سبک و ارزان قیمت در فرمولاسیون کرم های مرطوب کننده و آبرسان استفاده می شود.

لوسیون بدن اوسرین

در فرمولاسیون فرآورده های لوسیون بدن تهیه شده با اوسرین یا خود فرآورده هایی که با نام تجاری اوسرین (Eucerin) تولید و عرضه شده اند، از اوسرین به عنوان مرطوب کننده طبیعی استفاده شده است. این فرآورده ها در مقایسه با بسیاری از لوسیون های بدن دیگر نسبتا ارزان قیمت تر هستند. اما ممکن است جوش بدن را تشدید کنند. به خصوص اگر جوش کیستی یا ندولار باشد.

سخن پایانی

اوسرین در اصل یک برند آرایشی بهداشتی بسیار معروف است. محصولی که حاوی مقادیر بالایی از یک چربی به نام اوسریت است. محصولی که می تواند رطوبت از دست رفته پوست را به آن برگرداند. اوسرین یا به عبارت دقیق تر اوسریت در لغت به معنی واکس زیبا است. این محصول اولین بار به وسیله شخصی به نام ایزاک لیپشوتز اختراع شد.

وی با اختراع این ترکیب برای اولین بار توانست محصول امولسیون آب در روغن پایدار تولید کند. محصولی که می توانست پایداری نسبتا قابل قبولی داشته باشد. از این محصول برای طراحی کرم ها و محصولات آرایشی بهداشتی نیوآ استفاده شد. محصولاتی که برای اولین بار به وسیله شرکت آلمانی بایرزدورف تولید شد.

تهیه و تنظیم: تیم علمی شرکت داروسازی دانش بنیان داروافشان شایگان

منابع
  1. http://www.sciencedirect.com
  2. http://www.pubmed.ncbi.nlm.nih.go

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *