روز های جهانی

نگاهی متفاوت به روز جهانی زن

روز جهانی زن

زنان در همه جوامع نقش بسیار مهم و موثری در تربیت و هدایت خانواده و فرزندان و در ساختار جامعه، اقتصاد و سیاست هر کشور دارند. در طی سالیان، نقش زنان در سطح اجتماع پررنگ‌تر شده و ارزش آفرینی آنها بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد. ارزش نهادن به زنان و حقوق آن‌ها تضمین کننده آینده هر جامعه‌ای خواهد بود.

تاریخچه و اهمیت روز جهانی زن

روز جهانی زن، در اکثر کشورهای دنیا ثبت شده است و به پاس قدردانی از زنان بدون در نظر گرفتن حرفه، نقش، دین، زبان و جغرافیا به یادبود تعیین شده است. این روز برای بزرگداشت دستاوردهای زنان و ارتقای حقوق زنان در 8 مارس برگزار می‌شود. برگزاری روز جهانی زن از اوایل قرن 20، به یاد زنانی که برای اولین بار با جنبش کارگری آغاز شده در امریکای شمالی و اروپا، برای احیای حقوق خود در نیویورک امریکا دست به اعتراض زدند آغاز شد.

در سال 1910 با تلاش‌های کلارا زدکین (Clara Zetkin) که یک فعال اجتماعی آلمانی بود فعالیتهایی برای بین المللی کردن این روز شروع شد و برای اولین بار در 19 مارس 1911 کنگره بین المللی زنان در آلمان، اتریش، دانمارک و سوئیس برگزار شد. پس از آن در روزهای مختلفی در کشورهای جهان بزرگداشت این روز ادامه پیدا کرد.

در تاریخ 8 مارچ 1917، زنان پتروگراد (سنت پترزبورگ) روسیه، علیه شرایط بد زندگی، کمبود غذا و جنگ جهانی اول اعتراض کردند. اعتراضاتی که به نام “نان و صلح” شناخته شد، منجر به انقلاب 1917 روسیه شد.

روز جهانی زن چه تاریخی است؟

روز جهانی زن چه تاریخی است؟

در سال 1921، برای اولین بار روز جهانی زن در تاریخ 8 مارس اعلام شد و از آن تاریخ تاکنون، بزرگداشت این روز هرساله 8 مارس برگزار می‌شود. از سال 1975 سازمان ملل به عنوان اسپانسر این روز معرفی شد و در سراسر دنیا برگزاری این روز به ویژه در کشورهای در حال توسعه اهمیت پیدا کرد.

دستاوردها و پیشرفت‌های زنان در قرن‌های گذشته

با تغییر ساختارهای جامعه، نقش زنان در حوزه های مختلف سیاست، اقصاد و اجتماع هم تغییرات زیادی داشته است. از سالیان گذشته تا کنون، تعداد تعداد زنانی که در عرصه اقتصاد و اجتماع فعالیت می‌کنند و به دستاوردهای چشم‌گیری در زمینه های مختلف رسیده اند، افزایش یافته است. این در حالی است که در زمانهای گذشته، نه تنها در تصمیمات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، بلکه در تحصیل هم جایگاهی برای زنان تعریف نشده بود. دستاوردهای امروز، نتیجه تلاش و از خودگذشتگی زنان و مردان بسیاری است که در طی سالها، در این راه کوشش کرده اند.

چالش‌ها و مشکلات موجود در حقوق زنان در جهان

چالش‌ها و مشکلات موجود در حقوق زنان در جهان

امروزه با وجود پیشرفت زنان در حوزه های مختلف خانواده، جامعه، علم و دانش، تکنولوژی و اقتصاد، همچنان مشکلات زیادی پیش روی زنان قرار دارد.

برخی از مشکلاتی که محققان به آن اشاره می‌کنند به عناوین زیر است:

  • تعداد زنان در عرصه رهبری بسیار کم است که باعث می‌شود نقش کمتری در تصمیم‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی داشته باشند.
  • کمبود منابع مالی و عدم دسترسی به فرصت‌های اقتصادی
  • تبعیض در محیط کار و نابرابری جنسیتی در محل کار
  • فرهنگ و باورهای اجتماعی و فرهنگی
  • عدم دسترسی به سیستم آموزشی و بهداشتی
  • خشونت علیه زنان
  • محدودیت های قانونی در دفاع از حقوق زنان

روز جهانی زن و هدف‌های آن

روز جهانی زن و هدف‌های آن

روز جهانی زن در بسیاری از کشورهای دنیا، هرساله در تاریخ 8 مارس ثبت شده است. بزرگترین هدف این روز، بزرگداشت مقام زن، ارزش نهادن به حضور موثر زنان در جامعه و تقویت عدالت جنسیتی است.

نقش زنان در توسعه اجتماعی و اقتصادی

زنان نیمی از نیروی کار جهان را تشکیل می دهند و کلیه رهبران جهانی جهت جذب زنان در نیروی کار و اقتصاد در جستجوی راه حل هستند و کارآفرینی را تشویق می کنند . حضور زنان در عرصه اجتماعی و اقتصادی به برقراری عدالت اجتماعی، تقویت اقتصاد و از بین بردن فقر کمک می‌کند.

چرا ۸ مارس روز جهانی«زن» شد؟

در تاریخ 8 مارس 1908، زنانی که در صنعت پوشاک کار می‌کردند، در شهر نیویورک علیه کار کودکان و شرایط کاری دست به اعتراض گسترده و راهپیمایی زدند. از سال 1910، 8 مارس به عنوان روز جهانی زن نامگذاری شد.

موضوع و شعار امسال روز جهانی زن چیست؟

“سرمایه گذاری روی زنان، تسریع پیشرفت” شعار روز جهانی زن در سال 2024 است. این شعار در راستای توانمند سازی زنان، فرصتهای برابر و حق داشتن زندگی سالم انتخاب شده است.

تاریخ روز جهانی زن

روز جهانی زن هرساله در تاریخ 8 مارس برگزار می‌شود. بزرگترین حامی این روز، سازمان ملل است.

روز جهانی زن از چه زمانی جشن گرفته می‌شود؟

برگزاری روز جهانی زن از اوایل قرن 20، به یاد زنانی که برای اولین بار با جنبش کارگری آغاز شده در امریکای شمالی و اروپا، برای احیای حقوق خود در نیویورک امریکا دست به اعتراض زدند آغاز شد. البته در طی سالیان، بارها روز تقویمی این روز جهانی تغییراتی داشته است که در این مقاله مختصرا به آنها اشاره شده است.

سمبل و رنگ روز جهانی زن چیست؟

سمبل و رنگ روز جهانی زن چیست؟

بنفش، سبز و سفید رنگهای روز جهانی زن هستند. بنفش سمبل عدالت و وفاداری، سبز نماد امید و سفید نماد خالص بودن است. معمولا در روز زن در سراسر دنیا، این رنگها مورد استفاده قرار میگیرند.

آیا روز جهانی زن تعطیل رسمی است؟

در بسیاری از کشورهای جهان، روز زن به عنوان یک روز ملی تعطیل رسمی است.

آیا روز جهانی مرد هم داریم؟

هر ساله در تاریخ 19 نوامبر روز جهانی مرد در بسیاری از کشورهای دنیا با هدف بزرگداشت تاثیر مثبت مردان در جهان، خانواده و جامعه برگزار می‌شود. یکی از مهمترین موضوعاتی که در این روز مورد توجه قرار می‌گیرد، ارتقای سلامت مردان است.

سخن پایانی

روز جهانی زن هرساله در تاریخ 8 مارس برگزار می‌شود. این روز از اوایل قرن 20، به یاد زنانی که برای اولین بار با جنبش کارگری آغاز گردید، ثبت شد. روز جهانی زن، در اکثر کشورهای دنیا ثبت شده است و برای بزرگداشت دستاوردهای زنان و ارتقای حقوق زنان در 8 مارس برگزار می‌شود.

منابع

www.un.org

www.internationalwomensday.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *