مقالات جدید

تست حیوانی و تاثیر آن در صنعت آرایشی بهداشتی

تست حیوانی، استفاده از حیوانات مختلف برای بررسی و مطالعه بیماری های مختلف و اثربخشی و تاثیر مواد دارویی و آرایشی و بهداشتی است که قبل از مصرف این محصولات روی انسان به کار برده میشود.

تاریخچه تست حیوانی

تاریخچه تست حیوانی

مطالعات حیوانی از سالهای بسیار دور، دو تا سه قرن پیش از میلاد مسیح گزارش شده است. دربه شیوه جدید، از سال 1831، مطالعات پزشکی بر روی حیوانات زنده و مرده انجام میشد. در سال 1880، لویی پاستور، به کمک مدل حیوانی گوسفند درباره فرضیه میکروب خود به مطالعه پرداخت و این مطالعات برای بررسی بیماری‌ها و درمان آنها ادامه داشت. برای اولین بار، انسولین در سال 1992 بر روی سگها آزمایش شد و پس از آن، انقلابی در درمان بیماری دیابت ایجاد شد.

با شروع قرن بیستم، مطالعات سم شناسی اهمیت زیادی پیدا کرد. در سال 1937، بیش از صد نفر از مصرف کنندگان الگزیر سولفانیلامید در امریکا کشته شدند که منجر به اجرای قانونی در امریکا شد که باید محصولات دارویی قبل از توزیع در بازار، روی حیوانات تست شوند.

تست حیوانی در صنعت داروسازی

در اوایل قرن بیستم، با شناخت ناکافی در مورد تاثیرات سمی برخی از مواد شیمیایی تعداد زیادی از مصرف کنندگان دچار مسمومیت و حتی مرگ شدند. از آن تاریخ به بعد، مشخص شد برای تایید ایمنی محصولات دارویی که مورد استفاده انسانها قرار میگیرد، باید ابتدا محصول و دارو روی حیوانات تست شود. مطالعات بیومدیکال روی حیوانات، در طول تاریخ نتایج بسیار مفیدی درباره بیماری ها و درمان آنها در اختیار محققان قرار داده است.

با این حال، بدرفتاری با حیوانات، موضوعی بسیار مهم است که باید مدنظر قرار بگیرد. در حال حاضر تمامی مطالعات حیوانی باید با مجوزهای سختگیرانه صادر شده از مراکز ذیربط صورت میگیرد و قوانین و مقررات مخصوصی دارند. طی سالهای اخیر، با پیشرفت تکنولوژی روش‌های دیگر در حال جایگزین شدن با مطالعات حیوانی هستند.

الگوهای تجدید نظر در استفاده از حیوانات در تحقیقات پزشکی

در سالهای اخیر، اعتراضهای زیادی از سمت فعالان حقوق حیوانات و همین طور اقشار جامعه در مقابل تستهای حیوانی مطرح شده است. از طرفی تستهای حیوانی روند مطالعات را طولانی میکند و ارائه نتایج را تحت تاثیر قرار میدهد. همچنین با توجه به تفاوتهای ساختاری و اندامهای حیوانات با انسان، همه نتایج به دست آمده از تستهای حیوانی، در انسان مورد قبول نیستند و ممکن است تاثیرات یک ماده یا دارو روی حیوان و انسان با هم متفاوت باشد.

جایگزین تست حیوانی با روش‌های غیرحیوانی

جایگزین تست حیوانی با روش‌های غیرحیوانی

در حال حاضر، با توجه به پیشرفت تکنولوژی و سیاست های جدید در راستای حمایت از حیوانات، محققان روی روشهای جایگزین مطالعه میکنند. یکی از این روش‌ها، استفاده از بافت و سلول‌های انسانی است که در آزمایشگاه تشکیل شده اند و برای بررسی میزان سمیت یا اثربخشی ترکیبات به کار میرود. در این روش‌ها بافتهای انسان به کمک یک سلول تکثیر و ایجاد میشود و تست های مورد نظر روی آن صورت میگیرد.

تأثیر تست حیوانی بر محیط زیست و حیات وحش

حیواناتی که مورد آزمایش تستهای حیوانی قرار میگیرند، باید تحت شرایط ویژه نگه داری شوند. پس از استعمال دارو یا ترکیب مورد بررسی، معمولا این حیوانات کشته میشوند. با اینکه پروسه های تست حیوانی تحت نظارت شدید سازمان‌های مرتبط قرار میگیرند،  با این حال همچنین موجب آزار حیوانات میشود و از بین بردن آنها با خطر آلودگی محیط زیست همراه است.

تأثیر تست حیوانی در صنعت آرایشی بهداشتی

در صنعت آرایشی و بهداشتی، با توجه به اینکه محصولات در تماس با پوست و چشم قرار میگیرند، برای پیشگیری از حساسیت زایی محصولات و مواد به کار رفته در آنها و عدم ایجاد واکنشهای ناخواسته، از حیوانات استفاده میشود. البته با گسترش علم و دانش در حوزه مواد و محصولات آرایشی و بهداشتی، راه های جایگزین برای انجام این تستها معرفی میشود.

مزایا و معایب تست حیوانی

مزایا و معایب تست حیوانی

تست حیوانی به عنوان روشی برای پیشگیری از بروز عوارض و سمیت احتمالی ترکیباتی مورد استفاده قرار میگیرد که ایمنی آن برای انسان ناشناخته است. همچنین این تستها برای بررسی روند بیماری های مختلف به محققان کمک میکند. از طرفی، انجام این تستها روی حیوانات، غیراخلاقی است، زیرا حیوانات نیز مانند انسان حق حیات دارند.

تست حیوانی  محصولات آرایشی چیست؟

در تست حیوانی محصولات آرایشی، حیوانات را مجبور به بلعیدن، استنشاق، تماس چشمی و تماس پوستی محصولات آرایشی و بهداشتی میکنند تا از ایمنی محصولات اطمینان حاصل کنند.

از کدام حیوانات در تست لوازم آرایش استفاده می شود؟

رت، خرگوش، خوکچه هندی و همستر از حیواناتی هستند که در این تستها مورد استفاده قرار میگیرند.

کرولتی فری Cruelty-Free یا لوازم آرایشی بدون تست حیوانی چیست؟

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و دانش، روشهای جدیدی جایگزین تستهای حیوانی شده اند، در نتیجه نیازی به انجام آزمایش روی حیوانات وجود ندارد. به عنوان مثال، از تحلیل ساختار ترکیبات جهت تعیین سمیت و حساسیت زایی آنها استفاده میشود. همچنین در روشهای جدید، از سلول و بافتی که در آزمایشگاه کشت داده شده، جهت انجام تستهای لازم، استفاده میشود.

به محصولاتی که از روشهای نوین جهت تایید ایمنی استفاده میکنند و در طی پروسه آزمایش به حیوانات آسیب نمیرساند، کرولتی فری گفته میشود.

دلایل استفاده از لوازم آرایشی بدون تست حیوانی

دلایل استفاده از لوازم آرایشی بدون تست حیوانی

با مصرف محصولات کرولتی فری، که در پروسه آزمایشات خود به حیوانات آسیب نرسانده اند، از تولید کنندگان این محصولات حمایت میکنیم، در نتیجه شرکتهای بیشتری به سمت استفاده از روش های جایگزین تست حیوانی میروند و این روند تشویق میشود.

تفاوت محصولات کرولتی فری با محصولات وگان

محصولات کرولتی فری، محصولاتی هستند که تستهای تایید ایمنی و عدم حساسیت زایی و عدم سمیت آنها روی حیوانات آزمایشگاهی تست نشده باشد. محصولات وگان، محصولاتی هستند که در اجزای سازنده آنها، از محصولات به دست آمده از حیوانات (مثل عسل) یا از اجزای حیوانات (مثل کلاژن و ژلاتین) استفاده نشده است.

تست حیوانی به چه شکل روی حیوانات انجام می‌شود؟

معمولا در تستهای حیوانی، حیوانات را مجبور به بلعیدن یا استنشاق ترکیبات میکنند تا اثر این اجزا بر سلامت و عملکرد اندام های آنها مورد بررسی قرار بگیرد. تزریق ترکیب به صورت عضلانی، داخل رگ یا درون صفاق و شکم حیوانات برای بررسی برخی از ویژگی های سمیت و کارآیی محصول مورد استفاده قرار میگیرد. محصولات آرایشی و بهداشتی و کرم ها، لوسیونها و … به صورت موضعی روی پوست سالم یا زخم ایجاد شده در آزمایشگاه، گاهی روی قرنیه و چشم حیوانات استفاده میشود.

علامت تست حیوانی کرولتی فری روی لوازم آرایشی

با علامت خرگوش و عبارت Cruelty free یا Not tested on animals درج میشود.

تست لوازم آرایشی روی حیوانات چه تاثیرات مخربی دارد؟

تست لوازم آرایشی روی حیوانات چه تاثیرات مخربی دارد؟

تست لوازم آرایشی روی حیوانات، باعث آسیب رسیدن به چشم، پوست یا دستگاه تنفس آنها میشود و در پایان تست ها، حیوان کشته میشود.

چرا محصولات کرولتی فری بخریم؟

با خرید محصولات کرولتی فری، از تفکر جایگزینی روشهای نوین آزمایشگاهی به جای استفاده از حیوانات حمایت میشود. خرید این محصولات، نشانه اعتراض و عدم حمایت مردم جامعه از تجهیزات آلاینده تستهای حیوانی و آسیب رساندن و کشتن این حیوانات است. حیوانات نیز مانند هر یک از جانداران کره زمین، حق حیات دارند.

آیا محصولات شاربوت کرولتی فری هستند؟

تمامی محصولات شاربوت، کرولتی فری و فاقد تستهای حیوانی هستند. محصولات مراقبتی و بهداشتی شاربوت، تحت لیسانس شنکل کانادا فرموله شده اند و پروسه تحقیق، توسعه و تولید آنها به دور از هرگونه آسیب و در خطر قراردادن حیوانات صورت گرفته است.

سخن پایانی

تست حیوانی، استفاده از حیوانات مختلف برای بررسی و مطالعه بیماری های مختلف و اثربخشی و تاثیر مواد دارویی و آرایشی و بهداشتی است که قبل از مصرف این محصولات روی انسان به کار برده میشود. در اوایل قرن بیستم، با شناخت ناکافی در مورد تاثیرات سمی برخی از مواد شیمیایی تعداد زیادی از مصرف کنندگان دچار مسمومیت و حتی مرگ شدند. از آن تاریخ به بعد، مشخص شد برای تایید ایمنی محصولات دارویی که مورد استفاده انسانها قرار میگیرد، باید ابتدا محصول و دارو روی حیوانات تست شود.

در حال حاضر، با توجه به پیشرفت تکنولوژی و سیاست های جدید در راستای حمایت از حیوانات، محققان روی روشهای جایگزین مطالعه میکنند. یکی از این روش‌ها، استفاده از بافت و سلول‌های انسانی است که در آزمایشگاه تشکیل شده اند و برای بررسی میزان سمیت یا اثربخشی ترکیبات به کار میرود. محصولات کرولتی فری، محصولاتی هستند که تستهای تایید ایمنی و عدم حساسیت زایی و عدم سمیت آنها روی حیوانات آزمایشگاهی تست نشده باشد.تمامی محصولات شاربوت، کرولتی فری و فاقد تستهای حیوانی هستند و پروسه تحقیق، توسعه و تولید آنها به دور از هرگونه آسیب و در خطر قراردادن حیوانات صورت گرفته است.

منابع

www.hsi.org

crueltyfreeinternational.org

www.peta.org

تهیه و تنظیم توسط تیم علمی شاربوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *